Past Officers

Past Officers of MAE

Year

Founder
1929-1931
1932-1933
1934-1936
1937
1938
1939
1940
1941
1942
1943
1944
1945
1946
1947
1948
1949
1950
1951
1952
1953
1954
1955
1956
1957
1958
1959
1960
1961
1962
1963
1964
1965
1966
1967
1968
1969
1970
1971
1972
1973
1974
1975
1976
1977
1978
1979
1980
1981
1982
1983
1984
1985
1986
1987
1988
1989
1990
1991
1992
1993
1994
1995
1996
1997
1998
1999
2000
2001
2002
2003
2004
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016

President

P. Y. K. Howat
Col. Henry C. Perring
Col. F. T. Norcross
S. S. Steinberg
Nathan L. Smith
Bernard L. Crozier
George Cobb
John A. Bromley
William H. Cullimore
Leroy W. Kern
Luke Ellis
C. William Hetzer
Thomas J. Gaffney
Robert M. Reindollar
Serge K. Doubroff
George A. Carter
J. Eldridge Wood
Arthur W. Tayman
William P. Fannon
Walter C. Hopkins
Ben Dyer
James H. Mckay
William R. Kahl
Albert L. Grubb
Roger Willard
Christian J. Lortz
Frank P. Scrivener
John D. Lang
Louis B. Kravitz
Robert M. Reindollar
Theodore T. Pantaleo
Norman N. Pritchett
Hugh G. Downs
G. V. Walters
Ray M. Marriner
William F. Neal
David L. Marley
Donald R. Dunker
Ottavio F. Grande
J. Robert Cassell
Walter E. Woodford
Francis W. Kuchta
Bill Flanigan
Gus Noak
Thomas A. Considine
Frank Favazza
Richard H. Trainor
Eric K. Weber
Joseph D. Reddington
William K. Hellmann
Chuck Kennedy
William K. Lee, III
Robert Seitz
Harry McCullough
Richard Cassell
Richard Wardenfelt
Carl W. Scheffel, Sr.
Thomas H. Hamer
Kenneth D. Merril
John A. Agro, Jr.
H. Hudson Myers, III
Donald F. Krempel
Charles R. Olsen
Frank S. Waesche, III
Robert J. Halbert
Brian D. Dolan
Charles S. Carnaggio
Jay S. Phillips
Joseph A. Romanowski, Jr.
Joseph S. Makar
Daniel T Cheng
Doug Rose
Steve R. Whitecotton
Kevin J. Kreis
Charlie K. Watkins
Keith A. Duerling
Deno Yenias
Michael J. Potter
Bob Healy
Ed Adams
Perry Nutter
Stuart B. Taub
Dana Knight
Keith Compton

Executive Sec.




L. Schaidt
L. W. Kern
L. W. Kern
L. W. Kern
t. Pantaleao
R. D. Wooten
R. D. Wooten
R. D. Wooten
L. Ed Myerly
L. Ed Myerly
L. Ed Myerly
L. Ed Myerly
B. Suwall
J. C. Pritchett
J. C. Pritchett
L. Kravatz
L. Kravatz
L. Kravatz
L. Kravatz
L. Kravatz
L. Kravatz
L. Kravatz
L. Kravatz
T. Considine
T. Considine
T. Considine
T. Considine
T. Considine
T. Considine
T. Considine
T. Considine
T. Considine
T. Considine
T. Considine
T. Considine
T. Considine
T. Considine
T. Considine
T. Considine
T. Considine
R. Cassell
R. Cassell
R. Cassell
R. Cassell
R. Cassell
R. Cassell
R. Cassell
R. Cassell
R. Cassell
R. Cassell
A. Brajevich
A. Uhl
A. Uhl
A. Uhl
E. Camponeschi
E. Camponeschi
E. Camponeschi
E. Camponeschi
E. Camponeschi
E. Camponeschi
E. Camponeschi
E. Camponeschi
E. Camponeschi
R. Evans
R. Evans
R. Evans
R. Evans
R. Evans
R. Evans
R. Evans
R. Evans
R. Evans
R. Evans
R. Evans
R. Evans
R. Evans
R. Evans
R. Evans
R. Evans
R. Evans
R. Evans

Treasurer




P. Howat
P. Howat
P. Howat
P. Howat
P. Howat
H. M. Parker
H. M. Parker
H. M. Parker
H. M. Parker
H. M. Parker
H. M. Parker
H. M. Parker
H. M. Parker
H. M. Parker
C. Lortz
C. Lortz
C. Lortz
C. Lortz
C. Lortz
C. Lortz
J. Hobbs
J. Hobbs
J. Hobbs
D. Marley
C. Walters
C. Walters
C. Walters
C. Walters
C. Walters
C. Walters
C. Walters
C. Walters
C. Walters
C. Walters
C. Walters
C. Walters
C. Walters
C. Walters
C. Walters
C. Walters
C. Walters
C. Walters
C. Walters
C. Walters
C. Walters
C. Walters
C. Walters
C. Walters
C. Walters
C. Walters
C. Walters
W. Glossner
W. Glossner
W. Glossner
W. Glossner
W. Glossner
H. McCullough
H. McCullough
H. McCullough
H. McCullough
H. McCullough
H. McCullough
H. McCullough
H. McCullough
H. McCullough
H. McCullough
H. McCullough
H. McCullough
H. McCullough
H. McCullough
F. Waesche, III
F. Waesche, III
F. Waesche, III
F. Waesche, III
F. Waesche, III
F. Waesche, III
F. Waesche, III
F. Waesche, III
F. Waesche, III
F. Waesche, III
F. Waesche, III